Климатиците отдавна са част от повечето домакинства. Освен че служат за охлаждане в горещите летни дни, те са и отлично средство за отопление през зимата. При правилна поддръжка могат да работят ефективно и същевременно икономично. Затова не пренебрегвайте годишното обслужване. Ето какво трябва да знаете за него.

Защо е важно да правите профилактика на климатика?

Всеки уред у дома трябва да се поддържа правилно. Климатикът се използва интензивно през всеки сезон. Той циркулира въздуха в помещението и го охлажда или затопля. Това обаче води до натрупвания на прах и други отлагания. Профилактиката от своя страна намалява вероятността за повреди и установява навреме проблемите.

Осигуряване на по-добро качество на въздуха

Работата на климатика е специфична. На практика уредът циркулира въздухът в помещението. При този непрекъснат процес обаче започва натрупване на микроорганизми. Ако не се предприемат редовни почиствания, това ще влоши качеството на въздуха. Затова правилната поддръжка ограничава възможността за развитие на алергии и респираторни проблеми.

По-висока производителност с по-ниски разходи за енергия

Натрупванията по филтрите могат да затруднят и работата на климатика и да го направят по-неефективен. Един такъв пример е достигането на зададена температура. За целта ще се използва повече енергия от обикновено заради замърсяванията. Ако обаче почиствате редовно своя климатик, ще успеете дори да намалите разходите си за електроенергия.

Намаляване на риска от повреди и удължаване живота на уреда

Различните части на климатика се проверяват по време на профилактика. Това включва компресор, вентилатор, ел. система и други. Ранната диагностика ще предотврати износване на частите или по-скъпи ремонти. Всичко това спомага за удължаване живота на климатика.

Какво включва годишното обслужване на климатици?

При профилактика на климатик се извършват няколко основни дейности. Тези компоненти са от основно значение за работата на уреда и включват:

  1. Почистване на филтрите. Именно в тази част се задържа значително количество прах. Така се възпрепятства правилното функциониране на климатика. Част от филтрите можете лесно да почиствате и у дома. Препоръчва се да го правите поне веднъж месечно.
  2. Проверка на фреон. Нивата на фреона са следващият компонент, влияещ върху ефективността на уреда. Недостигът на фреон води до ниска производителност и висока консумация на енергия. При несъответствие със зададените норми трябва да се допълни.
  3. Почистване на топлообменниците. Още едно място, на което се натрупват доста отлагания, са топлообменниците. Това е компонентът, свързан с безпроблемната циркулация на въздуха, затова топлообменниците трябва да са добре почистени.
  4. Почистване на дренажната система. Тя е свързана с отвеждането на влагата и конденза. Така се предотвратяват течове или образуване на неприятни миризми.

Колко често трябва да преминава през профилактика климатикът у дома?

За определяне честотата на профилактика има значение къде и колко се използва климатикът. В най-общия случай домашните климатици преминават профилактика веднъж в годината. Това се случва преди началото на активния сезон, т.е. пролетта (преди лятото) или есента (преди зимата).

Климатиците в офиси или обществени помещения работят по-интензивно. Затова те минават профилактика два пъти годишно. В индустриални и други силно замърсени помещения тя може да се случва дори и по-често, например на три месеца.